X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

خبرنگارزن مستقل

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: بازگشت نام های تاریخی شهرهای خوزستان حق مردم است


وی در ارتباط با برگرداندن نام های تاریخی شهرهای استان خوزستان بیان کرد: برگشتن نام شهرهای مختلف از جمله سوسنگرد، شادگان، ماهشهر و آبادان حق مردم است و نظام هم با این بحث مخالف نیست. هیچ مشکلی در این زمینه نداریم منتها باید از راهکارهای قانونی و طرح درست مسئله نسبت به این کار اقدام کنیم.
  رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: تردد و توقف خودروهای خارچی با پلاک منطقه آزاد اروند حق مردم استان است و نباید در این راه مانع تراشی کرد.

به گزارش  مهر، حجت الاسلام مجید ناصری نژاد شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: نمایندگان خوزستان در دوره دهم مجلس از اول با همدلی، وحدت کلمه و اتحاد کار خود را شروع کرده و پیگیری کارهای اساسی استان یکی از اهداف اساسی مهم آنها است. در حقیقت با همدلی و خرد جمعی به پیگیری مطالبات استان خواهیم پرداخت.

وی افزود: کارهای خوبی در زمان مجمع نمایندگان قبلی صورت گرفت و حتی بحث خودروهال پلاک اروندی که حداقل مطالبات مردم خوزستان است نیز برای اولین بار توسط آنها مطرح شد.

ناصری نژاد تصریح کرد: قبل از شکل گیری منطقه آزاد اروند به دنبال این بودیم که خودروهای خاصی را برای خوزستان به صورت ویژه تهیه کنیم چون گرما، استهلاک، استفاده بسیار از کولر و مصرف بالای بنزین همه از جمله مواردی هستند که باعث پیگیری یک امتیاز خاص برای خوزستان می شود.

نماینده مردم شادگان در مجلس بیان کرد: در سفر سوم دولت سابق برای اولین بار یکی از خواسته های مجمع نمایندگان بحث خودروهای پلاک اروند بود که در دوره استانداری مقتدایی دوباره مطرح و عملیاتی شد. معتقدیم طرح خودروهای پلاک اروند حق مردم خوزستان است و مردم استان در خدمات عمومی باید از چنین امکاناتی و حتی بیشتر از آن بهره مند شوند، بنابراین برای این طرح پافشاری و نمی گذاریم که این حق را از خوزستان بگیرند.

بومی بودن استاندار جدید

وی در ارتباط با انتخاب استاندار آینده خوزستان گفت: اصرار مجمع نمایندگان بر بومی بودن استاندار انتخابی است. با ریسک بالایی نامه ای را تقدیم وزارت کشور کردیم تا حق استاندار بومی داشتن از خوزستانی ها گرفته نشود و وزارت یک استاندار بومی را انتخاب کند. استاندار منتخب باید شخصی با تجربه و دارای توان اجرایی بالا باشد.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان عنوان کرد: با دولت سر جنگ نداریم و به منظور تعامل و احترام به حرف مردم به عنوان نمایندگان آنها خواستار انتخاب استاندار بومی هستیم.

ناصری نژاد با اشاره به بیکاری به عنوان یکی از مشکلات حاد در خوزستان گفت: اشتغال، بیکاری، فقر و مشکلات مرتبط با آن یکی از دغدغه های اصلی نمایندگان خوزستان است که پیگیری آن را سرلوحه کارهای خود قرار داده اند.  

وی انتقاد کرد: انصاف نیست که خوزستان با این همه ظرفیت در بخش های مختلف، با نرخ بیکاری بالا مواجه شود و متاسفانه نرخ بیکاری در برخی از شهرستان ها سرسام آور و به شدت نگران کننده است.

نماینده مردم شادگان در مجلس یادآور شد: نرخ بیکاری در شادگان ۴۲ درصد است و چنین نرخی واقعا قابل تحمل نیست. اگر مردم بااخلاق، باکرامت و با فرهنگ نبود هیچ وقت این نرخ را برنمی تابیدند ولی آنها کنار آمدند و با سختی در حال کار و گذران زندگی هستند.

انتقاد از مدیران پروازی

ناصری نژاد با اشاره به لزوم استفاده از فرصت های موجود در خوزستان و ابراز نگرانی از وجود نیروهای غیربومی بسیار در خوزستان گفت: واقعا در سطوح مدیریتی استان به ویژه مدیریت های پروازی، کارمندی، کارگری و حتی شرکت های پیمانکاری به نیروهای خوزستان توجه نشده و آنها را مورد بی مهری قرار داده اند.

وی در ادامه اعتراض کرد: به شدت نسبت به این موضوع معترض هستیم و رفع این معضل را با همکاری بزرگان استان پیگیری خواهیم کرد چون مردم  خوزستان مستحق بهره مندی از ظرفیت های ایجاد شده در این استان هستند. استفاده مردم استان از فرصت ها لازم و ضروری است و به هیچ وجه قابل قبول نیست که فرصتی در خوزستان باشد و با وجود توانایی و امکانات موجود آن را در اختیار غیربومی ها بگذاریم.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با انتقاد از شرکت های عام المنفعه گفت: این شرکت ها در خوزستان فعالیت و تولید ثروت می کنند که با طرح های خود مشکلاتی در بخش های مختلف از جمله مسائل زیست محیطی و آسیب هایی مثل مشکلات حاد تنفسی را برای مردم ایجاد کردند.

ناصری نژاد اضافه کرد: این شرکت ها کمترین نفع را برای خوزستان دارند و چنین وضعیتی نگران کننده و غیرقابل قبول است. دفاتر و ثبت بسیاری از این شرکت ها در تهران است و به تبع آن نیز سرمایه گذاری در بانک های تهران انجام و حتی درصدهای پرداختی به آموزش، فرهنگ و ارشاد را نیز به تهران می دهند ولی فواید استفاده از این ظرفیت ها باید به مردم خوزستان برسد.

 لزوم تأمین آب کشاورزی به جای انتقال آب

وی تاکید کرد: اولویت اول و آخر استفاده از فرصت های موجود با مردم خوزستان است و امیدوارم با پیگیری های خود بتوانیم مشکلات موجود را به نحو مطلوبی حل کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در ارتباط با ایجاد فرصت های جدید در خوزستان گفت: استان فرصت های بزرگی در زمینه کشاورزی دارد و در حقیقت خوزستان مهد کشاورزی کشور است. همچنین ظرفیت های زیاد و خوبی در بخش های باغبانی، شیلات، آبزی پروری و دامپروری و امثالهم داریم که به آنها توجه نشده است.

ناصری نژاد تصریح کرد: بحث آبیاری زهکشی که مقام معظم رهبری ۸۰۰ هکتار را برای خوزستان ابلاغ کردند و باید اجرا می شد ولی در دولت های مختلف مغفول بود. دولت تدبیر و امید این طرح را به ۵۵۰ هزار هکتار کاهش داده و اخیرا نیز به ۲۵۰ هزار هکتار کاهش دادند و این کاهش ها ضربه ای به استان است و اصلا قابل قبول نیست که آب کشاورزی خوزستان تأمین نشود.

وی اظهار کرد: یکی از بحث های مطرح در انتقال آب این است که استان خوزستان آب زیادی دارد و اگر آب استان زیاد است بنابراین باید به بخش های مختلف برسد ولی این مسئله با محدودیت های کشاورزی اعمال شده در استان تناقض دارد.

آب با چه توجیهی منتقل می شود

نماینده مردم شادگان در مجلس بیان کرد: در رودخانه های مارون، جراحی و حتی کارون، مشکلاتی داریم و سازمان آب و برق خوزستان، ممنوعیت کشت تابستانه را به کشاورزان استان خوزستان اعلام کرده است. اگر محدودیت داریم پس آب خوزستان را با چه توجیهی به بخش های دیگر منتقل می کنند و اگر هم منابع آبی زیاد است پس باید اجازه کشت به کشاورزان را بدهند.

ناصری نژاد عنوان کرد: در بحث نخل و نخیلات، ظرفیت های بالایی در خوزستان داریم و به عنوان نمونه می توان به شادگان با سه و نیم میلون نخل اشاره کرد ولی به خاطر کمبود آب شاهد از بین رفتن و خشک شدن نخلستان ها هستیم و از بین رفتن نخل مانند از بین رفتن یک زندگی است.

وی در ارتباط با صنعت در خوزستان گفت: صنایع مختلف را می توان در خوزستان توسعه داد و از آن استفاده کرد ولی در حال حاضر این ظرفیت در استان مغفول مانده و ضعف داریم.

تبادل کالا فقط برای استان قاچاق است

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان یادآور شد: تاریخ استان خوزستان با بندر و تجارت انس گرفته و بندرهای خرمشهر، آبادان، هندیجان و شادگان ظرفیت های بسیار بالایی دارند که باید از آنها استفاده کنیم. خیلی از اجناس را با واردات و صادرات از طریق بوشهر، چابهار و هرمزگان مبادله می کنند ولی برای خوزستان قاچاق محسوب می شود و این برخورد دوگانه برای ما غیر قابل قبول است.

ناصری نژاد افزود: ظرفیت تجارت و بنادر خوزستان باید احیا شود و این احیا یکی از راه های توسعه در کل کشور است. متاسفانه محدودیت هایی که برای بنادر خوزستان اعمال می شود در هیچ جای کشور نیست.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از ظرفیت های بسیار بزرگ خوزستان، گردشگری و میراث فرهنگی است، اظهار کرد: با وجود این همه پتانسیل، باز هم خوزستان با مشکلات زیادی روبرو می شود چون از آنها بهره نمی بریم و در نتیجه فقر، بیکاری و معضلات اجتماعی را خواهیم داشت.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان پیشنهاد داد: می توان از ظرفیت های متعدد خوزستان در راستای اشتغالزایی بهره برد. اگر از این ظرفیت ها به خوبی استفاده شود مطمئنا حتی یک بیکار در خوزستان نخواهیم داشت و می توانیم همچون گذشته محور توسعه کشور هم باشیم.

جنگ علت حاشیه نشینی در خوزستان

ناصری نژاد در ارتباط با حاشیه نشینی گفت: در این زمینه اول باید علت یابی کرد که در خوزستان یکی از اصلی ترین علت ها جنگ و علت دیگر توسعه کلانشهرها و کمبود امکانات و مشکلات خاص در روستاها و شهرهای مختلف است.

وی ادامه داد: برخی از مردم به خاطر فقر، بیکاری و کمبود امکانات خانه خود را ترک و به اجبار با مشکلات حاد حاشیه نشینی کنار آمدند. باید جلوی این مهاجرت ها را بگیریم و به شهرهای کوچک و روستاها نیز رسیدگی داشته باشیم.

نماینده مردم شادگان در مجلس تصریح کرد: طی این سال ها، مشکلات حاد کشاورزی در نتیجه خشکسالی برای استان ایجاد شده و کشاورزانی که خودشان تولیدات را صادر می کردند به خاطر کم آبی خانه های خود را ترک کردند.

ناصری نژاد عنوان کرد: برای جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی باید رونق سابق را به روستاها بازگرداند. همچنین باید با توجه ویژه داشتن و تخصیص اعتبارات خاص به درمان، اشتغال و آموزش مردم شهرهای کوچک و روستاها را از این وضعیت خارج کرد.

قومیت یک فرصت است

وی در ارتباط با برگرداندن نام های تاریخی شهرهای استان خوزستان بیان کرد: برگشتن نام شهرهای مختلف از جمله سوسنگرد، شادگان، ماهشهر و آبادان حق مردم است و نظام هم با این بحث مخالف نیست. هیچ مشکلی در این زمینه نداریم منتها باید از راهکارهای قانونی و طرح درست مسئله نسبت به این کار اقدام کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان اضافه کرد: همه باید قبول کنیم که ایرانی هستیم و تمامی اقوام در مقطع مختلف دفاع کرده و شهید داده اند. قومیت برای کشور ایران برعکس تصورها تهدید نه بلکه فرصت است و مثل گل های رنگارنگ یک باغ به مشام همه خوش آمده است.

ناصری نژاد یادآور شد: مشکلی برای بازگرداندن این نام ها نداریم و خوشبختانه قومیت های مختلف استان در حال حاضر با هم رابطه عاطفی و سببی دارند. باید از قومیت های مختلف خوزستان استفاده کنیم و حق مسلم هر ایرانی است که از امکانات، اشتغال و پست های مدیریتی استفاده کند و هرکسی غیر از این را بگوید ضد نظام است و نباید هیچ قومیتی را حذف کرد.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)