خبرنگارزن مستقل

شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس :


 
تحقق منطقه آزاد امیرآباد می تواند نماد توسعه مازندران باشد

علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران و رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس که در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران مازندران سخن می گفت به موافقت شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در خصوص منطقه آزاد امیر آباد اشاره کردو اظهار داشت:این بندر می تواند نماد توسعه مازندران و پایان محرومیت های توسعه ای این استان باشد.

بهشهر- وارش نیوز: علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران و رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس  که در نشست مطبوعاتی خود  با خبرنگاران مازندران سخن می گفت به موافقت شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در خصوص منطقه آزاد امیر آباد  اشاره کردو اظهار داشت:این بندر می تواند نماد توسعه مازندران و پایان محرومیت های  توسعه ای این استان باشد.

منطقه آزاد امیر آباد پیشران توسعه مازندران خواهد بود

رئیس کمیسون کشاورزی مجلس در این باره  عنوان کرد: گزارش کاملی در چند صد صفحه  تهیه و همراه با نقشه راه ارائه شد   که حاوی تمامی جزئیات و مطالعاتی است که توسط کارشناسان ذیربط صورت گرفته است وکارشناسان فارغ از هر گونه تعصب  منطقه ای با ملاک های شورای عالی مناطق آزاد  بررسی و کار را شروع  کردند و نتیجه آن شد که   شورای عالی مناطق آزاد با  محقق شدن منطقه  آزاد امیر آباد موافقت کردو  این طرح باید  در هیات دولت به تصویب برسد و برای رای نهایی به مجلس برود .

شاعری در پاسخ به سوالی که چرا امیر آباد را برای منطقه آزاد انتخاب کردند؟ ؛گفت: امیر آباد  شاخص های مناسبی برای محقق شدن منطقه آزاد  را دارا می باشد.بندر امیرآباد بالاترین ظرفیت را در کل شمال  ایران برای منطقه آزاد شدن داراست شرایط مناسب تخلیه و بارگیری،شرایط مناسب پهلو گیری کشتی ها، دسترسی به فرودگاه و جاده دسترسی، داشتن 1200هکتار زمین بلامعارض ،وجود زیر ساخت انرژی در نزدیکی آن و 5/7 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری  این بندر از  مزیت های زیر ساخت توسعه ای این بندر  است که آن رادر زمره  بنادر فعال کشور  جای داده است .

دکتر شاعری خاطر نشان ساخت: مقدمات حقوقی کار  محقق شدن بندر امیر آباد به منطقه آزاد در حال انجام است  و  تا قسمت هایی از روستای امام ده را  نیز شامل می شود  این بندر در  فاصله ای که با شهر دارد هیچ گره ترافیکی و آلودگی ایجاد نمی کند .

رئیس کمیسون کشاورزی مجلس در پاسخ به زمانبندی نهایی شدن منطقه آزاد امیر آباد گفت: نمی توان زمانبندی دقیقی را اشاره کرد زیرا این طرح باید به تصویب هیات دولت برسد و در مجلس رای بیاورد .

وی محقق شدن بندر امیرآباد را فرصت مناسبی برای توسعه مازندران خواند و افزود:شکل گیری منطقه آزاد در امیرآباد بهشهر  می تواند پیشران  و نماد توسعه مازندران باشد .

دکتر شاعری خاطر نشان ساخت:منطقه آزاد امیر آباد  تنها متعلق به شرق مازندران نیست  بلکه  به تمام استان  مازندران تعلق دارد.

وی ادامه داد:  با آزاد شدن بندر امیر آباد ؛ جاذبه های لازم برای جذب سرمایه گذار ایجاد شده و سرمایه به این منطقه و مازندران   سرازیر خواهد شد و زیر ساختهای  لازم برای توسعه صادرات فراهم می گردد.

نماینده شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی معافیت های مالیاتی را از مزیت های مناطق آزاد بر شمرد و اعلام کرد: علاوه بر معافیت های مالیاتی فرصت سرمایه گذاری  صنعتی و کشاورزی برای صادرات محصولات و خدمات بوجود خواهد آمد .

دکتر شاعری رونق اقتصادی را لازمه وجود مناطق آزاد خواندو  افزود:در بسیاری از نقاط کشور منطقه آزاد در مکانهایی  که زیر ساختهای لازم  در آنها  فراهم بود توانست رونق اقتصادی را بوجود آورد  و  نقش تاثیر گذاری در توسعه اقتصادی داشته باشد.

 شرق مازندران دارا اما ندار

وی با انتقاد از توسعه نیافتگی  شرق مازندران گفت: شهرستانهای شرقی مازندران  بیشترین آمار بیکاری را دارد این شهرستان  ها در بسیاری از شاخص های زیر بنایی و ظرفیت ها در مقایسه با  سایر مناطق  استان از امکانات و بهره مندی های طبیعی بیشتری برخوردار هستند اما  به لحاظ توسعه یافتگی متاسفانه در رتبه های پایین تر قرار دارند.

وی ادامه داد: شرق مازندران 30درصد اراضی استان را به خود اختصاص داده است و امکانات زیر بنایی ،حمل و نقل  و ظرفیت های بسیار بزرگی برای توسعه  صنعتی دارد اما کماکان  در محرومیت مانده است.

نماینده شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد:بزرگترین نیروگاه تولید انرژی و سومین بندر کشور به لحاظ  امکانات زیر ساختی در شرق مازندران وجود دارد که همراه با مناطق حفاظت شده بسیار بی نظیر همچون  میانکاله و جنگلهای انبوه و جاذبه های بی نظیر میراثی و طبیعی می تواند  از ظرفیت های بالای توسعه یافتگی برخوردار باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس  دسترسی آسان  به فرودگاههای بین المللی دشت ناز ساری و گرگان را از مزیت های توسعه ای شرق مازندران خواند و تصریح کرد: نزدیکی  به مرز زمینی اینچه برون و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال و جنوب و دیگر امکانات گردشگری شاخص های خوب توسعه ای در شرق مازندران هستند .

دکتر شاعری با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی شرق مازندران عنوان کرد:شرق مازندران با این همه امکانات توسعه ای و زیر ساختی با حدود 15 هزار بیکار  از توسعه شایسته خود محروم مانده است.

 

ساز ناکوک نمایندگان مخالف

وی در پاسخ به سوالی که چرا منطقه آزاد در  سفر دولت به مازندران به تصویب نرسید ؛گفت:علت این امر اختلافی بود که بین نمایندگان و مسئولان  استان وجود داشت  و  مردم قربانی آن اختلافات شده بودند .

شاعری به کشمکش های موجود اشاره کردو گفت: مبنای کارشناسی و فنی  برای تصمیم گیری وجود نداشت  تنها مبنای  موجودیک سری منافع  شهرستانی  و منطقه ای بود که  عده ای می خواستند  بواسطه آن صرفا مقبولیت اجتماعی پیدا کنند.

 وی به تصمیمات غیر کارشناسی اشاره کردو  ادامه داد: مبنای تصمیم  گیری فنی و کارشناسی نبود لذا دولت وقتی دید اختلافات بالا گرفت تصمیم را اعلام نکرد .

شاعری افزود:  ملاحظات سیاسی و کشمکش های محلی و همین طور اختلافات نمایندگان ومسئولان استان در سالهای گذشته باعث شد مردم مازندران  از امتیاز برخورداری منطقه آزاد محروم باشند .گناهش بر گردن کسانی است که سازهای ناکوک زدند و نقش منفی داشتند و مازندران را قربانی منافع  فردی ، منطقه ای  و شهرستانی کردند .

وی تاکید کرد: مبنای کار باید کارشناسی و فنی باشد و دور از جانبداری  های سیاسی صورت گیرد و منافع نظام ، کشور و استان ملاک عمل قرار بگیرد و   دولت ،مجلس و مردم  در کنار هم تلاش کنند.

شاعری تصریح کرد:  نباید اجازه داد آدمهایی که اختلاف افکنی می کنند ظهور و بروز داشته باشند تا برسد به اینکه ابزار کشور را  به دست بگیرند .

شاعری پیشنهاد مناظره رو در رو را مطرح کرد

رئیس کمیسون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس گفت:دوره حرفهای غیر کارشناسی و عوام پسندانه گذشت  موضوعات مملکت باید یکپارچه رسیدگی شود  اینکه به خاطر رای آوری استان را قربانی مطامع  خود بکنیم بزرگترین ظلم است .

وی موافقت خود را با شرکت در مناظره اعلام کردو بیان داشت:من حاضرم در مناظره ای  رو در رو  و در سیما شرکت کنم و همه کارشناسان بیایند  تا ما شرایط ممتاز بندر امیر آباد را برایشان تشریح کنیم.

گزارش از :سکینه نوری

 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)